למה חשוב לחבוש קסדה מלאה לאופניים

יש ששואלים למה חשוב לחבוש קסדה מלאה לאופניים . כדי לענות על זה, נציין כי נכון לחודש יולי בשנת 2017, החל החוק להטיל את חובת חבישת הקסדה על כל רוכבי האופניים עד גיל 18. הן לרוכבי האופניים החשמליים והן הרגילים. כאשר, רוכבי אופניים מבוגרים יותר מתבקשים לחבוש קסדה במסגרת נסיעתם בכבישים בין עירוניים. החוק מדגיש את העמידה בתקן של קסדה לרבות רכיסתה תוך שימוש ברצועות הסנטר.

אז למה חשוב לחבוש קסדה מלאה לאופניים?

מי שיתמוך בחבישת קסדה כנראה יעשה זאת מתוך הנחה שזה מספק הגנה לראש. בין היתר, תוך התבססות על שלל נתונים סטטיסטיים המדווחים על תאונות בהן היו מעורבות פגיעות ראש. כאשר הטענה היא שניתן היה למנוע את פגיעות הראש הללו לו הייתה הגנה נוספת לראש, אולי במסגרת קסדה מלאה לאופניים.

הפחתת סיכונים

עמותת "אור ירוק", השואפת לשנות את תרבות הנהיגה בישראל תומכת בחבישת קסדה עבור כל אדם ובכל מקום. לפי נייר עמדה שפרסמה, ציטטו אנשיה שלל מחקרים מרחבי העולם, בייחוד מארצות הברית, אשר אומרים כי חבישת קסדה תפחית את הסיכון לפגיעת ראש בעשרות אחוזים (60 עד 85). נאמר כי אור ירוק אימצה את עמדת ארגון הבריאות העולמי אשר מציינת כי חבישת קסדה מפחיתה את מספרן של פגיעות ראש לרבות מידת החומרה שלהן.

קסדה מלאה לאופניים

תשתית בטוחה לרכיבה

אנשי העמותה, מתייחסים למדינות בהן אין חובת חבישת קסדה לאופניים כמו גרמניה והולנד ומציינים כי יש בהן תשתיות אשר לא נמצאות, נכון לרגע הצהרת העמדה של העמותה, בישראל.  זאת כאשר אופניים חשמליים עשויים להגיע לעשרות קילומטרים בשעה, כאשר חלק מהרוכבים לא מודעים לעוצמת הרכב או לא מחזיקים בניסיון קודם בכבישים. על כן, עמדת העמותה היא שהשימוש בקסדה רצוי וחשוב.

קסדה מלאה לאופניים: לקבל החלטה מושכלת ומודעת

בצד השני של הדיון עומדים אנשים שתומכים בחופש בחירה. חלק מהם יגידו כי עצם החובה לחבוש קסדת אופניים עשויה להרתיע אנשים מלעשות שימוש באופניים מלכתחילה. כאשר רכיבה על אופניים עשויה להיות ידידותית יותר לאיכות הסביבה כמו גם לבריאות. כאשר, ככל שיש יותר רוכבי אופניים, כך הולך הטיעון – יש פחות נוסעי רכב. מה שכשלעצמו, עשוי להפחית את מספר הפגיעות באופן כללי. כך שהצבת חסמים דוגמת קסדה עשויה להוות חסם שימוש מסוים בפני מי שלא רוצה לשים קסדה, או לשתף פעולה עם הנחיה מבחוץ.

 נייר עמדה של "אור ירוק" מציין, מנגד, כי החלת חוק גורף עשויה להוביל לירידה בשימוש באופניים – באופן זמני. כאשר לאחר תקופת זמן המצב חוזר לקדמותו. ועם זאת, הטענה מתבססת על מחקר אחד בלבד אשר נעשה באוסטרליה, במדינת ויקטוריה. כך שיש שיגידו שאין דרך לוודא כי חבישת קסדה אכן תתאים לתופעה שתוארה במחקר.

כך, שבסופו של דבר, חשוב להבין את היתרונות והחסרונות ולקבל בחירה מודעת באשר לחבישת קסדה מלאה לאופניים.

המאמר פורסם באדיבות פורטל טקטיקל http://tactical.co.il/